Oferta kursów spawania MIG MAG TIG MMA oraz innych
Kursy spawania – wybierz kurs dla siebie
Na czym polega spawanie?
Metody łączenia metali, dzięki którym otrzymuje się ich trwałe połączenie, odznaczające się fizyczną ciągłością, nazywane jest spajaniem. To najczęściej spotykany w przemyśle metalowym proces technologiczny. To właśnie spajalność metali stanowi o ich użyteczności.
Wiedza, jaką posiada na ten temat spawacz, jest niezbędna. Jest tak samo ważna, jak umiejętność wyboru metody spawania, umiejętność spawania oraz znajomość bezpieczeństwa wykonywanej pracy. Spawacz powinien posiąść umiejętność identyfikacji materiałów podstawowych, gdyż jest to niezmiernie istotna kwestia, z racji wykonywanej pracy.
Materiał podstawowy do spawania to taki, który ma; określony skład chemiczny, określone właściwości mechaniczne, po odpowiedniej obróbce cieplnej, wytworzony i dostarczony zgodnie z normą bądź specyfikacją porównywalną z normą.
Materiały o podobnej charakterystyce metalurgicznej i spawalniczej stanowią grupę materiałową.
Spawacz może spajać dowolny materiał z danej grupy materiałowej, jeśli ta grupa materiałów jest wymieniona w Jego uprawnieniach spawalniczych.
Procesy technologiczne łączenia metali
Do procesów technologicznych spajania (łączenia) metali zaliczyć należy te, w trakcie których, łączymy metale doprowadzając ciepło w miejsce, gdzie ma powstać złącze. Te procesy to:
- Spawanie
- Zgrzewanie
- Lutowanie
Spawanie jako dział technologii mechanicznej
Spawanie jest działem technologii mechanicznej, nazywanym spawalnictwem, zajmującym się trwałym łączeniem metali. Wśród procesów pokrewnych spawalnictwa, mających również szerokie zastosowanie i przebiegających często z użyciem tego samego sprzętu spawalniczego, wyróżnia się:
- Napawanie
- Cięcie termiczne
- Żłobienie elektropowietrzne
- Hartowanie powierzchniowe
O spawaniu mówimy, gdy brzegi łączonych materiałów oraz spoiwo, pod wpływem doprowadzonego ciepła ulegają stopieniu. Zaznaczyć należy, że w procesie spawania możliwe jest wykonanie złącza z wykorzystaniem spoiwa, bądź bez jego dodawania. Tak więc spawanie, to trwałe łączenie ze sobą elementów, które wykonane są głównie ze stali lub aluminium. Choć metoda spawania wykorzystywana jest również do łączenia tworzyw sztucznych. Jednakże tutaj zastosowanie ma inne źródło ciepła.
Jak klasyfikowane są procesy spawania?
Procesy spawania klasyfikowane są właśnie, głównie ze względu na źródło ciepła, wykorzystywane do stopienia łączonych elementów.
W spawaniu elektrycznym – nazywanym spawaniem łukowym – takim źródłem jest, pośrednio energia elektryczna, bezpośrednio natomiast, łuk elektryczny, powstający między elektrodą a materiałem elementów spawanych. Spawanie łukowe może przebiegać z użyciem elektrody topliwej lub elektrody nietopliwej.
Źródłem ciepła w spawaniu gazowym – inaczej zwanym spawaniem acetylenowo-tlenowym – jest ciepło powstające ze spalania gazu palnego – acetylenu w atmosferze tlenu.
Inne źródła ciepła znajdują zastosowanie w procesach spawania z wykorzystaniem łuku plazmowego, wiązki elektronów czy promieniowania laserowego.
Najczęściej stosowane metody spawania
Najpowszechniejsze nazwy metod spawania i ich oznaczenia liczbowe według normy PN-EN ISO 4063 to:
- Spawanie łukowe elektrodą otuloną MMA 111
- Spawanie łukowe samoosłonowym drutem proszkowym 114
- Spawanie łukiem krytym drutem elektrodowym 121
- Spawanie metodą MIG 131
- Spawanie metodą MAG 135
- Spawanie łukowe drutem proszkowym w osłonie gazu aktywnego 136
- Spawanie łukowe drutem proszkowym w osłonie gazu obojętnego 137
- Spawanie metodą TIG 141
- Spawanie plazmowe 15
- Spawanie acetylenowo-tlenowe 311
Kurs spawania
Spawanie łukowe elektrodą otuloną
Zapoznaj się z ofertą kursu spawania metodą elektryczną
Czy spawanie to bezpieczny zawód?
Spawanie to zawód, wymagający od wykonujących go osób dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. W zawodzie tym, ceniona jest bardzo koordynacja, zdolność koncentracji, precyzja, uzdolnienia manualne. Konieczna jest również, umiejętność odczytywania rysunków technicznych.
Ważne jest również, aby wybierając swoją ścieżkę zawodową, pod uwagę brać nie tylko szanse, jakie daje ten zawód. Rozważyć należy też, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie wykonywanie tego rodzaju pracy. Zastanowić się czy w bezpieczny, nie zagrażający nadmiernie zdrowiu sposób, możemy go wykonywać.
Zagrożenia a profilaktyka
Wykonując zawód spawacza narażony jesteś na kontakt z dymami spawalniczymi, promieniowaniem, wysoką temperaturą, hałasem, wibracjami. Jeśli wykonujesz pracę w nienaturalnej pozycji zbyt długo, narażasz się na przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Nieprawidłowe przygotowanie stanowiska pracy czy używanie niesprawnego sprzętu, mogą skutkować pożarem a więc i poparzeniami czy porażeniem prądem.
Dlatego, tak jak i w trakcie wykonywania każdej innej pracy ogromne znaczenie ma profilaktyka.
Stanowisko spawalnicze powinno być tak zorganizowane, aby maksymalnie chroniło zdrowie spawacza. Podstawową sprawą jest odpowiednia wentylacja. Dla krótkotrwałych prac spawalniczych wystarczy wentylacja ogólna, dla długotrwałych często należy zapewnić wentylację miejscową. Ma to szczególne znaczenie jeśli proces spawania przebiega w przestrzeniach zamkniętych czy np. zbiornikach. Związane to jest z gromadzeniem się w przestrzeni zamkniętej pary, mogącej spowodować pogorszenie samopoczucia spawacza, może również znacznie szybciej dojść do wybuchu pożaru.
Aby zminimalizować wszelakie zagrożenia związane z wykonywaniem tej pracy, konieczne jest właściwe szkolenie z zakresu bhp tak na kursach, jak i w zakładach pracy. Przygotowanie wewnątrzzakładowych przepisów, omawianie ich z pracownikami oraz respektowanie i egzekwowanie to – zdaniem wielu – najlepsza profilaktyka.
W celach profilaktycznych dokonuje się pomiarów środowiska pracy spawacza (np. pyłów, tlenków) oraz stosuje środki ochrony indywidualnej np. przyłbice, tarcze spawalnicze, kaptury, okulary lub gogle, rękawice, obuwie ochronne, odzież ochronną- obowiązkowo niepalną, sprzęt chroniący układ oddechowy- półmaski czy maski z wymiennymi filtrami. Wszystkie te środki ochrony indywidualnej muszą być zgodne z obowiązującymi normami.
Dobór właściwych środków ochrony indywidualnej związany jest z oceną ryzyka. Oceniając to ryzyko, należy wziąć pod uwagę przestrzeń, w jakiej wykonuje się prace, rodzaj spawanych materiałów oraz metodę, jaką się posługujemy.
Gdzie ma zastosowanie technologia spawania?
Otóż, prawie wszędzie, we wszystkich branżach i gałęziach współczesnego przemysłu. Technologia spawania wykorzystywana jest w przemyśle do prac związanych z budowaniem maszyn i linii produkcyjnych, we wznoszeniu konstrukcji budowlanych, w przemyśle elektrociepłowniczym. Spawanie wykorzystywane jest do napraw i remontów.
Technologie spawania
Spawanie gazowe
Zapotrzebowanie na zastosowanie tej technologii, a więc prace spawalnicze z wykorzystaniem metody spawania gazowego (acetylenowo-tlenowego) znajdziesz w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, elektrociepłownictwie, pracach naprawczych i remontowych. Technologia spawania gazowego (acetylenowo-tlenowego) wykorzystywana jest w głównej mierze do łączenia blach i rur ze stali niestopowych i niskowęglowych. Ta metoda wykorzystywana jest do spawania elementów z blach stalowych, mających grubość poniżej 10 mm oraz rur stalowych o małej grubości ścianki – we wszystkich pozycjach spawania.
Ta technologia jest szeroko stosowana w spawaniu rurociągów wodnych i gazowych, wykorzystywana w budowie instalacji kotłowych, instalacji i urządzeń energetycznych oraz instalacji ciepłowniczych o małych średnicach. Tak więc ma zastosowanie do spawania rur w instalacjach gazowych, natomiast w elektrociepłowniach oraz budynkach mieszkalnych, w budowie instalacji do zimnej i ciepłej wody oraz pary wodnej.
Spawanie elektryczne
Technologia spawania elektrycznego ma bardzo szerokie zastosowanie. W branży spawalniczej jest uznawana za najbardziej uniwersalną metodę spawania. Może być stosowana amatorsko z wykorzystaniem niewielkich urządzeń spawalniczych, ale również w systemie przemysłowo-produkcyjnym z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu spawalniczego.
Technologia ta wykorzystywana jest w przemyśle stoczniowym do spawania konstrukcji stalowych, przemyśle budowlanym do montażu instalacji, w wielu branżach produkcyjnych. Ma zastosowanie w spawaniu rurociągów. Wykorzystywana jest do spawania elementów w trudnych warunkach, przy pracach na wysokościach i w warunkach polowych.
Jaki kurs spawania wybrać?
To zależy, od tego: Co chciałbyś robić po ukończeniu kursu? Jakie są twoje oczekiwania? Jak widzisz rozwój swojej kariery zawodowej? Jakie są twoje uzdolnienia manualne?
A jeśli jesteś przedsiębiorcą, konieczne będzie określenie: Jakiej kadry i o jakich kompetencjach spawalniczych potrzebujesz?
Programy kursów opracowane są w oparciu o wytyczne Instytutu Spawalnictwa.
Ilość godzin (teoria i praktyka) przewidzianych w programie kursów spawania jest różna, w zależności od rodzaju nauczanej metody.
Uczyć Cię będą eksperci. Wykładowcy oraz instruktorzy z fachową wiedzą z zakresu spawania, zdobytą w trakcie wieloletniej praktyki. Poświęcą Ci tyle czasu, ile będziesz potrzebował, abyś mógł zgłębić tajniki fachu.
Będziesz uczestniczył w zajęciach prowadzonych z zachowaniem wszelkich wymogów bhp. Korzystał z dobrze zorganizowanego zaplecza dydaktycznego, technicznego i sanitarnego. Na zajęcia z praktycznej nauki spawania otrzymasz sprzęt ochronny, zabezpieczający Twoje zdrowie i ciało.
Szkolenie na kursie spawania zakończysz udziałem w egzaminie. Zdasz go na pewno. Przecież będziesz fachowcem w spawaniu. To my Cię szkolimy.
Egzamin kwalifikacyjny na zakończenie kursu spawania składa się z części teoretycznej; pisemnej, ustnej lub testowej oraz części praktycznej, polegającej na wykonaniu złączy próbnych i ich oceny przez Komisję.
Otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza – uprawniające Cię do wykonywania zawodu.
Na zakończenie całego procesu otrzymasz Książkę Spawacza.
Egzaminy przeprowadza licencjonowany pracownik Instytutu Spawalnictwa.
Nauczysz się metody spawania na kursie spawania, jaki uważasz za najbardziej optymalny dla Ciebie.
Metody spawania w jakich szkolimy
Rodzaje kursów spawania?
Najpowszechniejsze metody spawania
W naszym ośrodku możesz skorzystać z różnych rodzajów kursów spawania, na których uczymy tych umiejętności, o które najczęściej pytają pracodawcy, szukając fachowców do swoich firm. Tak więc ukończenie kursu w tych metodach, powinno dawać najwięcej szans znalezienia dobrze płatnej pracy. Szkolimy w następujących metodach spawania:
- Spawanie łukowe elektrodą otuloną (elektryczne) 111
- Spawanie metodą MIG 131
- Spawanie metodą MAG 135
- Spawanie metodą TIG 141
- Spawanie acetylenowo-tlenowe (gazowe) 311
- Spawanie tworzyw sztucznych
Poziomy spawania – kursy podstawowe i ponadpodstawowe
W poszczególnych metodach można zdobywać doświadczenie na poziomie podstawowym i poziomach wyższych:
- Poziom pierwszy – spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi
- Drugi poziom – spawanie blach spoinami czołowymi
- Trzeci poziom – łączenie rur spoinami czołowymi
Od czego zależy wybór metody spawania?
Wybór metody spawania zależy od;
- Rodzaju spawanego materiału
- Grubości spawanych elementów
- Oczekiwań co do jakości spoiny
- Wymagań dotyczących precyzyjności i walorów estetycznych spoiny
- Poziomu wydajności pracy
Dokonując wyboru odnośnie tego, jak i co chcesz spawać, konieczne jest zwrócenie uwagi na stal – materiał, z jakim przyjdzie Ci pracować. Wiedza na temat wytwarzania stali jest przekazywana na zajęciach teoretycznych kursu i uwzględniona w jego programie. W przemyśle najczęściej używana do spawania jest stal czarna, nierdzewna i aluminium. Mniejsze zapotrzebowanie dotyczy spawania złota, srebra czy np. mosiądzu.
Inny materiał z jakim przyjdzie Ci pracować, to tworzywa sztuczne – jeśli wybierzesz kurs spawania tworzyw sztucznych. Materiał, bez którego wykorzystania, trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić, funkcjonowanie jakiegokolwiek działu gospodarki. Jego charakterystyka, właściwości oraz zastosowanie omówione są dokładniej w miejscu, gdzie mówimy o Kursie ze spawania tworzyw sztucznych.
Można powiedzieć, że stopień trudności wykonywanej przez Ciebie pracy będzie zależał od, rodzaju spawanego materiału, metody jaką będziesz się posługiwał oraz rodzaju zastosowanych spawów. Konieczne jest więc pozyskanie tak wiedzy teoretycznej, jak i konkretnych umiejętności praktycznych w tym zakresie, aby sprawnie, dobrze i bezpiecznie wykonywać ten rodzaj pracy.
Chcesz więcej szczegółów? Zadzwoń!
Odpowiemy na Twoje pytania.
Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, jaka metoda spawania najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, przedstawiamy Ci ich charakterystykę.
Uprawnienia spawacza są wymagane
Bez względu na to, w jakiej gałęzi przemysłu będziesz szukał zatrudnienia, konieczne jest posiadanie uprawnień spawacza, aby móc wykonywać ten rodzaj pracy. Twoje kwalifikacje są obecnie na rynku wysoce pożądane i cenione, dlatego zawód ten jest bardzo dobrze opłacany.