Najogólniej mówiąc, aby zapoznać się z charakterystyką pracy w zakresie danej metody należy zwrócić uwagę na to:
- jaki materiał jest poddawany spajaniu (stal czarna, nierdzewna, aluminium, tworzywa sztuczne)
- oraz w jaki sposób jest spajana (czołowo, pachwinowo)
- i jaka technologia jest wykorzystywane do spawania (spawanie gazowe czy spawanie elektryczne)
Dokładnie dowiesz się o metodach spawania tutaj
Ile trwa kurs spawacza?
Kurs spawacza teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, organizowany jest w oparciu o program nauczania. W zależności od metody jakiej dotyczy, całkowita liczba godzin waha się od 37 dla kursu spawania tworzyw sztucznych, do 183 jednostek szkoleniowych dla Kursu spawania blach spoinami czołowymi metodą MMA(111).
Dokładna liczba godzin podana jest w miejscu, gdzie opisujemy poszczególne metody i poziomy kursów spawania. Zajęcia trwają średnio od czterech do pięciu tygodni. Kurs może być przeprowadzony w krótszym okresie czasu, jeśli kursanci wyrażą chęć uczestniczenia w szkoleniu, w weekendy.
Ile kosztuje kurs spawacza?
Cena kursu uzależniona jest od metody spawania jakiej chcesz się uczyć, co wiąże się z liczbą godzin kursu, zapotrzebowaniem na materiały do spawania, z jakich będziesz korzystał w trakcie kursu, sprzętem, na jakim się będziesz uczył.
Zadzwoń. Udzielimy Ci informacji, o aktualnie obowiązujących cenach kursu. tel. 733 500 730 14 621 00 40
Czy każdy może się zapisać na kurs?
W kursie może uczestniczyć praktycznie każdy, kto ma ukończone 18 lat, ukończoną co najmniej szkołę podstawową i otrzyma zaświadczenie od lekarza o tym, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
Ważne jest jednak to, jak Ty oceniasz swoje predyspozycje do wykonywania tej pracy. Mówi się bowiem, że nie jest to zawód dla każdego. Wymaga przede wszystkim dobrego zdrowia i odporności fizycznej. Bardzo ważna jest umiejętność koncentracji, koordynacji, precyzji. Rolę grają uzdolnienia manualne, konieczna jest również umiejętność odczytywania rysunków technicznych.
Te wszystkie cechy sprawiają, że łatwiejszym staje się wykonywanie tego zawodu a praca spawacza lepiej jest oceniana, gdyż widać to po jakości wykonanych spawów.
Można zatem powiedzieć, że zawód spawacza nie będzie odpowiedni dla każdego, jednakże ze względu na to, że cały czas jest duże zapotrzebowanie na kadrę wykształconą w tym zawodzie, może stanowić on atrakcyjną formę rozwoju zawodowego. Cały czas pracodawcy szukają dobrze wykształconych spawaczy, a praca w tym zawodzie należy do dobrze opłacanych.
Po co potrzebna mi Książeczka spawacza?
Książka spawacza jest dokumentem, który wydaje Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, po tym jak pierwszy raz ukończysz kurs spawacza i zdasz egzamin kwalifikacyjny.
Zawiera:
- Numer identyfikacyjny dokumentu
- Datę wydania
- Nazwę instytucji wydającej dokument
- Dane osobowe (imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL)
- Miejsce na wpisanie potwierdzeń, o odbytych kursach, szkoleniach, zdanych egzaminach
Dokument ten, uprawnia Cię do wykonywania prac spawalniczych, w zakresie uzyskanych kwalifikacji. Potwierdzone jest to wpisem w książce i ważne tylko ze Świadectwem egzaminu kwalifikacyjnego spawacza.
Co zawiera cena kursu?
W cenę kursu wkalkulowane są opłaty za szkolenie teoretyczne, mające na celu zapoznać Cię z wiadomościami niezbędnymi do bezpiecznego i sprawnego rozpoczęcia szkolenia na urządzeniach spawalniczych.
Cena zawiera również opłaty za zorganizowanie szkolenia praktycznego, które prowadzone jest w spawalniach, wyposażonych w nowoczesne urządzenia.
Na zajęciach z praktycznej nauki spawania otrzymujesz również materiały spawalnicze oraz środki ochrony osobistej tj. przyłbice, okulary czy rękawice, zabezpieczające Twoje ciało i zdrowie.
W cenę wliczone są również opłaty za egzamin, wydanie Świadectwa egzaminu kwalifikacyjnego spawacza oraz Książki spawacza.
Jaki jest program szkolenia?
Program szkolenia omawiamy dokładnie w miejscu, gdzie opisujemy metody spawania oraz ich poszczególne poziomy. Przeczytaj o tym tutaj
Jakie są uprawnienia po ukończeniu kursu?
Po ukończeniu danego kursu oraz zdaniu egzaminu masz uprawnienia do spawania metodą, w zakresie której prowadzony był kurs i w jakim zdałeś egzamin. Twoje uprawnienia zapisane są na świadectwie, jakie otrzymasz po ukończeniu kursu. W poszczególnych metodach możesz zdobywać uprawnienia na wyższym poziomie (zazwyczaj są to trzy poziomy), uprawniające Cię do wykonywania spawów w różny sposób. Piszemy o tym tutaj
Co to jest świadectwo kwalifikacji?
Świadectwo kwalifikacji jest to dokument, potwierdzający, że pomyślnie ukończyłeś kurs i zdałeś egzamin sprawdzający – teoretyczny i praktyczny – z zakresu metody spawania, jaka jest zapisana na świadectwie. Świadectwo takie, uprawnia Cię zatem, do wykonywania prac spawalniczych w tym zakresie.
Na ile ważne są uprawnienia?
Zasadniczo, jeśli wykonujesz zawód spawacza i jest to dokumentowane w Książce Spawacza, to twoje uprawnienia są ważne na okres dwóch lat. Po tym okresie powinieneś odnowić swoje uprawnienia. Więcej piszemy o tym tutaj
Jak wygląda egzamin?
Egzamin składa się z części teoretycznej; pisemnej, ustnej lub testowej oraz praktycznej czyli wykonanie spawu metali (tworzywa sztucznego) z zastosowaniem metody spawania, jaką starałeś się opanować na kursie. Egzamin przeprowadzany jest na sprzęcie, na jakim miałeś praktykę i w zakresie nauczanych umiejętności.
Jakie są wymagania do przystąpienia do kursu?
Aby zapisać się na kurs powinieneś mieć ukończone 18 lat, co najmniej szkołę podstawową i postarać się o zaświadczenie od lekarza, potwierdzające, że Twój stan zdrowia pozwala na wykonywanie pracy spawacza.
Co się spawa po danej metodzie? Gdzie się można zatrudnić?
Naszym kursantom proponujemy szkolenie w zakresie różnych metod. W obrębie każdej metody, na odpowiednio różnych poziomach. Na każdym z kursów uczysz się spawania określonych materiałów, przy użyciu określonych metod spawania. I tak:
- Spawanie łukowe elektrodą otuloną (inaczej zwane spawaniem elektrycznym) jest to metoda najbardziej popularna. Tak szerokie stosowanie tej metody:
– związane jest z możliwością zastosowania jej do wykonania wielu zadań,
– wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami,
– pozwala na wykorzystanie urządzeń spawalniczych, które są dość powszechnie stosowane. Mogą to być urządzenia małe, wykorzystywane do spawania amatorskiego oraz sprzęt specjalistyczny, wykorzystywany w systemie przemysłowo-produkcyjnym.
Po ukończeniu kursu spawania elektrycznego, pracę znajdziesz prawie w każdej gałęzi przemysłu; w przemyśle stoczniowym, przemyśle budowlanym, w wielu branżach przemysłowo-produkcyjnych, w budowie rurociągów.
- Spawanie gazowe (311) (acetylenowo-tlenowe)
Zastosowanie tej technologii ma miejsce w przemyśle budowlanym, stoczniowym, motoryzacyjnym, elektrociepłownictwie, w pracach spawalniczych związanych z naprawami i remontami. Jest to metoda mająca zastosowanie głównie w:
– łączeniu blach oraz rur w instalacjach gazowych,
– w montażu instalacji do zimnej i ciepłej wody oraz pary w elektrociepłowniach oraz budynkach mieszkalnych.
Ukończenie kursu i zdanie egzaminu, uprawnia Cię więc, do wykonywania prac spawalniczych w tym zakresie. Duże zapotrzebowanie na tego rodzaju prace, daje szansę na znalezienie zatrudnienia w wielu gałęziach przemysłu.
- Spawanie tworzyw sztucznych gorącym powietrzem
Stosowane jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie trwałych połączeń, odznaczających się dużą jakością i wydajnością.
Metoda ta ma zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym do spawania np. zderzaków, osłon czy ram okiennych, do spawania rur, płyt oraz folii. W zasadzie nie ma dziedziny życia, w której nie wykorzystywałoby się tworzyw sztucznych, a co za tym idzie istnieje również konieczności ich naprawy, chociażby metodą spawania. Po kursie spawania tworzyw sztucznych i zdaniu egzaminu będziesz mógł zatem znaleźć pracę, niemal w każdej gałęzi przemysłu.
Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się z programem poszczególnych kursów zobacz
Czy wykonywanie zawodu wiąże się z utratą zdrowia?
Nie bez powodu w naszym słowniku funkcjonuje pojęcie „chorób zawodowych”. Wykonywanie każdej pracy wiąże się z przeciążeniami w różnym zakresie. W związku z tym, każdy powinien swój zawód wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami, tym, w czym upatruje rozwoju swojej kariery zawodowej, ale również, biorąc pod uwagę kondycję swojego zdrowia.
Praca spawacza wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia. Należą do nich:
- Kontakt z dymami spawalniczymi
- Narażenie na promieniowanie
- Praca w wysokich temperaturach
- Praca w hałasie
- Przeciążenia kręgosłupa, jeśli praca wykonywana jest zbyt długo w nienaturalnych pozycjach
- Narażenie na poparzenia, porażenia prądem, pożary – w sytuacjach, gdy zaniedba się właściwe przygotowanie stanowiska pracy bądź używa niesprawnego sprzętu spawalniczego.
Aby jak najbardziej zabezpieczyć się od tych ewentualnych zagrożeń konieczne jest stosowanie bhp w pracy oraz profilaktyki. Chcesz poczytać o tym więcej
Na jakich spawarkach przeprowadza się szkolenie?
Firma prowadzi szkolenia w warsztatach szkoleniowych na terenie Tarnowa oraz własnej spawalni. Urządzenia do spawania, na których odbywają się szkolenia są tymi, na których później przeprowadzane są egzaminy praktyczne. Dokładamy wszelkich starań, aby sprzęt, na którym się szkolicie był nowoczesny, zawsze sprawdzony i przygotowany do przeprowadzenia szkolenia.
Jeśli chcesz zobaczyć na jakim sprzęcie i w jakich warunkach przeprowadzany jest kurs, zawsze możesz poprosić o umówienie spotkania. Pokażemy Ci, gdzie odbywają się zajęcia. Zgłoś chęć zobaczenia spawalni, oprowadzimy Cię.
Wypełnij formularz. Zadzwonimy do Ciebie.
Jak wygląda weryfikacja?
Weryfikacja, to inaczej potwierdzenie ważności Twoich kwalifikacji spawacza. O weryfikacji dokładnie mówimy tutaj
Ile kosztuje weryfikacja spawania?
O aktualnie obowiązujących cenach kursów weryfikacji informujemy pod numerem telefonu
733 500 730, 14 621 00 40
Czy mogę zrobić kurs doskonalący?
Tak, prowadzimy kursy doskonalące. Szkolimy w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby w tym zakresie.
Jeśli już kiedyś ukończyłeś kurs i chcesz odświeżyć wiedzę i umiejętności, aby podejść do egzaminu – Zadzwoń.
Jeśli stwierdziłeś, że chcesz się doskonalić w danej metodzie i chcesz poćwiczyć swoje umiejętności spawania, zanim rozpoczniesz pracę – Pomożemy.
Jeśli już pracujesz, lecz czujesz, że mógłbyś być jeszcze lepszy w tym co robisz i chcesz doskonalić umiejętność spawania – Skontaktuj się z nami.
Ilość godzin szkolenia dopasowana jest do Twoich indywidualnych potrzeb. Piszemy o tym tutaj
Zadzwoń! Udzielimy Ci odpowiedzi na Twoje pytania. tel. 14 621 00 40, 733 500 730
Czy można zrobić kurs spawacza za darmo?
Tak, to możliwe. Jeśli nie całkowicie za darmo, to z dopłatą. Nasi kursanci korzystają z dofinansowania z następujących źródeł:
- Bazy Usług Rozwojowych
- Krajowego Funduszu Szkoleniowego
- Małopolskiej Oferty Rozwoju Kwalifikacji i Kompetencji (MORKK)
- Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MARR-u)
- z bonu szkoleniowego z Urzędu Pracy
Zadzwoń Nr 733 500 730, 14 621 00 40 Powiemy Ci, jak starać się o takie dofinansowanie.
Gdzie odbywają się zajęcia?
Zajęcia teoretyczne odbywają się w salach wykładowych przy ulicy Kopernika 7, w Tarnowie, budynek „Gwiazdy”. Nauka spawania prowadzona jest w spawalniach na terenie Tarnowa.
Czy zajęcia odbywają się w weekendy?
Staramy się, aby zajęcia organizować z możliwie jak największym uwzględnieniem potrzeb kursantów. Jeśli są takie oczekiwania, szkolimy również w weekendy.